Vyplatí se Londýn 2012?

Hry nejsou levnou záležitostí. Po prvotním nadšení z vítězného boje o pořadatelství přichází rozčarování v podobě narůstajícího rozpočtu.

Začátkem července 2005 rozhodl Mezinárodní olympijský výbor, že v roce 2012 se budou XXX. LOH pořádat v Londýně. Britská metropole těsně porazila Paříž poměrem hlasů 54:50. V Londýně se tak po hrách v letech 1908 a 1948 uskuteční  již potřetí.

Vyděláme!!??

Jedním z častých důvodů uváděných na obhajobu pořadatelství v dané zemi či městě bývá ekonomická výhodnost. Při sestavování rozpočtu vychází vše skvěle – LOH jednoznačně vydělají. Realita je však mnohdy jiná – pořadatelé náklady podhodnotí, nebo neuvedou, počítá se s nereálnými výnosy.

Pro příklad nemusíme chodit do dávné historie. „Rozpočet na různé projekty byl původně pro letošní rok 1,4 miliardy eur (44,5 miliardy Kč), v první revizi jsme jej určili na 2,4 miliardy a nyní jsme na třech miliardách eur,“ řekl pár dní před LOH v Aténách v roce 2004 náměstek řeckého ministra financí Petros Dukos.

„Rozpočtový deficit tak směřuje ke čtyřem procentům, možná trochu výše,“ upřesnil tehdy náměstek telefonicky agentuře Reuters. Již v té době nejskeptičtější odhady uváděly, že by celkové náklady mohly překročit deset miliard eur proti původnímu plánu 4,6 miliardy. Dukos uvedl, že to je přehnané.

Realita překročila deset miliard a předčila tak očekávání i těch největších skeptiků. K současné situaci v Řecku megalomanská akce přispěla. Náklady na LOH v roce 2004 prohloubily deficit státního rozpočtu o dvojnásobek.

Vývoj situace okolo her v Londýně možná naznačuje podobný scénář. Organizátoři vyhráli kandidaturu na pořádání s rozpočtem 2,38 miliardy liber. V současnosti pracují s náklady ve výši 9,3 miliardy liber (asi 292 miliard korun).

„Hry v Londýně jsou finančním hazardem vskutku olympijských rozměrů. LOH v Aténách stály dvojnásobek, než bylo plánováno. Australané platí každoročně dalších 18 milionu jen na údržbu sportovišť. Město Montreal stále splácí svůj stadion z her v roce 1976,“ uvedla pro britské noviny Sunday Times známá novinářka Camilla Cavendish.

Nekonečná čísla

Současné propočty nebudou nejspíše konečné. Náklady na bezpečnost během her budou téměř dvakrát vyšší, než se původně předpokládalo. Za nárůst může navýšení počtu bezpečnostních pracovníků, kterých mělo být původně 10 000. Po detailní analýze pořadatelé přehodnotili počet členů ochranky, a navýšili jej na 23 700. Jen zajištění bezpečnosti zahajovacího a závěrečného ceremoniálu si vyžádá dodatečných 41 milionů liber.

„Britové nedovedou odhadnout náklady na velké akce a veřejné projekty. Málokteré hry generovaly pro pořádající zemi zisky. A kdo zaplatí překročení nákladů? Londýnští daňoví poplatníci?,“ ptá se Camilla Cavendish.

Podle pořadatelů by však náklady na bezpečnost měly jít z rezerv, které se podařilo ušetřit od roku 2007 v jiných oblastech.

V Británii se s neúspěchem nepočítá. Podle odhadů by LOH měly Velké Británii přinést 1,9 miliardy liber zisku. Dokonce je už naplánováno, jak se rozdělí: 60 % půjde na rozvoj britského sportu, 20 % na účet MOV a 20 % na účet Britské sportovní asociace.

Zdroj: Finexpert.cz

Londýn 2012 - čtěte také

Olympijská vesnice (Foto: Profimedia.cz)

Obrazem: Vesnice pro sportovce LOH v Londýně

Vesnice vyrostla v donedávna zanedbané čtvrti Stratford, oblasti na východě Londýna. Byly tu jen opuštěné…Více

Roofline View of the Olympic Stadium in the Olympic Park in Stratford Taken From Bromley by Bow

Londýn ochrání rakety na střeše domu

Britská armáda oznámila obyvatelům luxusního obytného komplexu poblíž sportovního parku ve východním Londýně,…Více